pátek 7. října 2011

Hladoví blázni

Všichni jsme od včerejšího rána vystaveni zprávám o smrti Steva Jobse, zakladatele a šéfa Apple. Nejsem (zatím) uživatelem žádného z jeho výrobků, ale přesto mě jeho osoba, jeho myšlení a dílo fascinují. Jak moc může člověk snít? Jak moc mohou jeho sny ovlivnit život druhých? Jak moc se dá "Myslet jinak"? ("Think different" je klíčový slogan Apple). Internet je teď plný odkazů na snad nejznámější Jobsovu řeč před šesti lety k absolventům Stanfordské univerzity. Nejvíce se z ní ujala a jako svým způsobem Jobsův odkaz mohou sloužit její závěrečná slova: "Stay Hungry. Stay foolish." (Zůstaňte hladoví. Zůstaňte blázny.)
Asi to nebyl vědomý odkaz na Ježíšovo učení a jeho cestu, ale já to tak čtu. V Kázání na hoře Ježíš blahoslaví chudé duchem, plačící, hledající, žíznící a lačnící. Takové jsou všechny děti ve fyzickém smyslu, takoví bývají mnozí dospívající, pokud jde o hledání smyslu života, ale málokdy si tento luxus dovolíme jako dospělí. Měli bychom přece být spolehliví, počestní, zodpovědní, stabilní a rozumní. Měli bychom vědět, jak věci chodí, a jak v nich chodit. Na hlouposti jako toužit "po něčem víc" už nemáme čas. Musíme vydělávat a starat se. Nebo se snad dá žít jinak? Ježíšův asi nejradikálnější následovník se otevřeně považuje za blázna kvůli Kristu (1Kor 4:10). Dokonce prohlašuje, že kvůli Ježíši milerád všechno ostatní ztratil a pokládá to za "hnůj" (slovo užité v originálu je skutečně výrazné!). A když dnes tuto pasáž v listu Filipským 3:7-11 čtu, jaksi mě to dojímá, a říkám si, že je nás víc, kdo chtějí zůstat hladoví, kdo chtějí zůstat bláhoví.


"Všechno, co pro mě bylo ziskem ..."


Minulou neděli jsme načali Ježíšovo podobenství o pozvání na královskou svatbu (Mat 22:1-14). Na konci příběhu nás jakoby zaskočila nečekaná epizoda o člověku, který se na svatbě ocitl bez patřičného oděvu a do té chvíle velkorysý král ho nechá vyhodit "ven do tmy, kde je pláč a skřípění zubů". Co to znamená? Záleží snad Bohu na oblečení? A co si máme obléknout my, kdo jsme pozvaní na "svatbu Beránkovu"? O tom budeme uvažovat tuto neděli, jako obvykle v Mosaic House (Odborů 4, Praha 2) od pěti hodin odpoledne.

Moc se těším na další společné setkání "na Cestě".
A přeju krásný, a možná i trochu hladový a bláznivý víkend!
Saša

1 komentář:

Martin řekl(a)...

V neděli 9.10.2011 nám Ondra četl na úvod moc pěknou báseň:

Václav Havel, Sladce spi, Antikódy (II), 1967

S L A D C E S P I
Nebreč
Papej
Pij
Čurej
Mluv
Choď
Nezlob
Uč se
Neper se
Nelži
Styď se
Pracuj
Neflámuj
Miluj
Ožeň se
Vydělávej
Nechlastej
Vychovávej
Nekurvi se
Uplatni se
Zlikviduj
Odvolej
Přiznej
Nepřekážej
Odejdi
Mej se
Nežvatlej
Čurej
Pij
Papej
Nebreč
S P I S L A D C E