pátek 24. června 2011

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva - a jedna výzva...

Drazí,
tak je tu zase pátek (opět si říkám, kam se ten týden poděl?!) a je čas k pozvánce na naši nedělní "hostelní" bohoslužbu...

Dnes přemýšlím o dvou věcech, které mne hned ráno zasáhly - jsou to vlastně dvě zprávy, jedna dobrá, jedna špatná. Jedna z Bible, jedna z novin. Obě jsem absolvoval u dnešní snídaně. Jak mnozí víte, na webu Bible21 a na příslušném facebookovém profilu je možné objednat si "Slovo na den" - a dnešní úryvek patří k mým nejoblíbenějším. Těžko k němu co dodávat, takto se nám prostě Bůh představuje, takto říká "já jsem ten a ten" (srov. Exodus 34:5-6):

"Hospodin je milostivý a soucitný, nesmírně trpělivý a velmi laskavý!
Ke všem je dobrotivý Hospodin, on cítí s každým ze svých stvoření!" 
(Ž 145:8-9)

Druhá zpráva je z Lidových novin, smutná, o úmrtí skvělé mladé ženy Renaty Elhenické, která mj. spolupracovala s Václavem Havlem. Ačkoli pro své okolí představovala prototyp skvělého člověka, měla skálopevnou vůli a po onemocnění nejrůzněji pracovala na svém uzdravení, zemřela v 39 letech na rakovinu (viz její nekrolog zde).


Jak jdou tyto dvě zprávy dohromady? Nejde mi ani tak o to, proč dobrý Bůh nechává dobré lidi trpět a umírat (to asi nevymyslíme). Spíš mě tu zaujala ta zvláštní Boží vlastnost: "on cítí s každým ze svých stvoření". A tak si říkám: I když často nerozumíme, i když často neumíme pomoci (nebo se tak aspoň cítíme), je jedna věc, kterou se můžeme od Boha učit, ve které můžeme růst a sílit - ten jeho sklon cítit s každým Jeho stvořením. Mít zájem, být osobní, otevřený, naslouchat, snažit se rozumět. A to už je vlastně skoro totéž, co... milovat, že? A tak si říkám - třeba nás tento zájem o druhé nakonec promění, obměkčí naše srdce a mysl, tak že budeme víc jako on, víc "milostiví, soucitní, trpěliví a laskaví" ... Jak se to stane? Určitě "ne silou ani mocí", ale jeho Duchem.


A tak se moc těším na naše další setkání a na občerstvení (a snad i proměnění) ducha i duše tuto neděli v Mosaic House (Odborů 4, Praha 2) od 17 hodin.
 

A nezapomeňte, nejsme tu jen sami pro sebe, zkuste se podělit o dobrou zprávu s někým kolem sebe a třeba i někoho vzít s sebou...

V Jeho lásce

Saša

3 komentáře:

mara řekl(a)...

Rano jsem cetl posledni kapitopu z prvniho Pavlova dopisu Timoteovi a pozastaliv se nad 11tym versem, kde Pavel rika utikej od /tamtoho/ a nasleduj spravedlnost, zboznost, viru, lasku, trpelivost a mirnost a rikal si jak casto se soustredim na nepodstatne veci a pomijim zrejme intrukce Bozi. Diky Saso tesim se na shledanou.

taCesta řekl(a)...

Marku, jo!!! Taky se těším :-) Kdy to bude? Any news? Doufám, že v neděli můžu vyřídit pozdravy z Havaje :)

mara řekl(a)...

Aloha from Hawaii to everyone in Prague! ... Zatím nemáme nic určitého jen plánujeme a děláme přípravy. Momentálně edituju DVD z našeho setkání pro ty co tu nemohli tehdy být. Měj se krásně a zatím ... Aloha m