pátek 14. prosince 2012

... Vánoce pro člověka?


Taky vás každý rok překvapuje ta rychlost, se kterou se Vánoce blíží? Často se necítíme připraveni - nemáme dost uklizeno, nepořídili jsme dost dárků...  Kdybychom tak měli víc času, kdybychom bývali začali dřív... Často máme z nadcházejících svátků tak trochu (nebo i více) obavy.
O Adventu a jeho vyvrcholení - oslavě narození Páně - ale platí totéž, co řekl Ježíš o biblickém šabatu - tento svátek je tu pro nás, ne my pro něj. A tak si i letos můžeme tento čas vychutnat, ne jen ho "zvládnout". Možná nám pomůže, když uznáme, že nikdy nebudeme dost připraveni, nebudeme mít dost uklizeno, navařeno, napečeno ani nakoupíno. Že prostě nejsme dokonalí. A že ani naši bližní nejsou povinni být dokonalí. A že dokonce ani naše Vánoce nemusí být "dokonalé". Třeba nám to natolik vnitřne uleví, že naše Vánoce budou o to lepší - a my sami nakonec také.
 

Těším se, že nadcházející třetí adventní neděli znovu uslyšíme osvobozující slovo evangelia. Těším se o to víc, že i já budu tentokrát mezi posluchači. Přijede k nám totiž na návštěvu můj kamarád a kazatelský kolega, rockový rebel, rozhlasový spíkr, hudební redaktor a husitský farář - to vše v jedné osobě: Petr Wagner z Čerčan. 


Podle liturgického kalendáře na tuto neděli připadá slovo o Janu Křtiteli připravujícím Pánův příchod v dosti hard-rockovém duchu (viz Luk 3:10-18). Uslyšíme tedy toto evangelium od skutečného odborníka. Petr své kázání navíc završí zpívanou husitskou liturgií večeře Páně, a tak myslím, že na tento večer jen tak nezapomeneme!

Takže naviděnou - jako obvykle v neděli od 17 hodin v Café Louvre.

Pokojný a požehnaný víkend všem
Saša

Žádné komentáře: