pátek 21. února 2014

Oko za oko - jinak to nejde?

Máme za sebou opravdu dramatický, krutý týden na Ukrajině. Ať už si o jeho příčinách a míře viny za něj myslíme cokoli, všichni sdílíme odpor k vražednému násilí, které tam ukázalo svou ohavnou tvář.

Ježíšovy výroky v Kázání na hoře, a zejména v úryvku z Matouše 5:38-48, který budeme spolu číst tuto neděli, nám v tomto kontextu mohou přijít jako naprosto naivní, "z jiného světa". Nastavit druhou tvář? Jít druhou míli s tím, kdo mě nutí jít jednu? Milovat nepřátele? Modlit se za pronásledovatele? To přece nemůže myslet vážně...
Ježíš ale nebyl žádný idealistia. Znal lidské zlo velmi důvěrně, byl pronásledován už od narození. Jeho cesta, jak zlo přemoci, vypadá možná nerealisticky, ale dodneška je tou nejen nejvznešenější, ale překvapivě i nejúčinnější cestou. Opačná alternativa - oko za oko - povede jen k tomu, že celý svět bude slepý.

Pokud vás taky trápí zlo a nespravedlnost světa, pokud chcete hledat cestu, jak nebýt součástí problému, ale součástí řešení, pak vás zvu na naše další nedělní setkání do Café Louvre, jako obvykle od 17 hodin.

Vaši přátelé jsou samozřejmě vítáni, jako vždy.
A možná, že i vaši nepřátelé! :-)

Požehnaný víkend, pokoj a milost všem!
Saša

Žádné komentáře: